Pyhä lehmä

David Duchovny: Pyhä lehmä

David Duchovnyn Pyhä lehmä on satiirinen lastensatu, jossa lehmä, juutalaisuuteen kääntynyt sika ja Turkin valtion nimen väärinymmärtänyt kalkkuna pakenevat maatilalta matkustaakseen maihin, joissa he kokevat olevansa turvassa teurastukselta. Tästä alkaa sekopäinen ja hauskan omituinen matka halki Yhdysvaltojen, Turkin, Israelin ja Intian. Matka... Lue koko vinkki »
Musta taivas -kirjan kannessa on kommandopipoon pukeutunut ihminen, joka osoittaa pistoolilla.

Tapani Bagge: Musta taivas

Musta taivas on niin vauhdikas rikosromaani, että meinasin välillä kyydistä pudota. Tarina alkaa ryöstöllä Ruotsista ja päätyy Hämeenlinnaan. Rahaa sataa ja luoteja. Erneston keikka vesittyy, kun saalis katoaa ja Ernesto saa kintereilleen kaikki mahdolliset, rosvot ja poliisit. Ruumiita tipahtelee tämän tästä. Pakomatkalla ollaan ja karkuun m... Lue koko vinkki »
Viimeinen yö Twisted Riverillä

John Irving: Viimeinen yö Twisted Riverillä

Karheanhellä tarina jykevien, karskien miesten ja naisten maailmasta tukinuitossa ja metsätyömaalla Twisted Riverin varrella. Heitä ruokkii Dominick, työmaan ja sahan kokki, myöhemmin usean erinimisen ravintolan omistaja sekä pienen Dannyn yksinhuoltajaisä. Maailmassa sattuu vahinkoja ja eräänä yönä he joutuvat absurdin tragedian jälkeen mahdollisi... Lue koko vinkki »