Feminismiä ihan kaikille -kirjan kannessa on keltaisella pohjalla sana "feminismiä" koko kannen kokoisilla oransseilla kirjaimilla ja "ihan kaikille" vieressä pienemmällä.

Johanna Frondelius: Feminismiä ihan kaikille

Johanna Frondeliuksen teos ei peittele asiaansa: kannessa lukee lähes koko kannen kokoisena ”FEMINISMIÄ”. Hieman pelkään, että teksti toimii lähinnä varoituksena niille, joiden tämä kirja kannattaisi lukea. Feminismiä ihan kaikille on nimittäin selkeä ja helppolukuinen selostus siitä, mistä feminismissä on kyse. Kokenut feministi ei siitä kovin pal... Lue koko vinkki »

Sujata Massey: Satapurin jalokivi

Korona-aikaan matkustetaan turvallisesti kirjojen siivin, ei vain toiseen paikkaan vaan myös aivan toisenlaiseen aikaan. Sujata Masseyn Satapurin jalokivi on toinen osa Perveen Mistry tutkii -dekkarisarjaa ja se sijoittuu 1920-luvun Intiaan. Perveen on nuori juristi ja työskentelee isänsä lakiasiaintoimistossa Bombayssa. Varakas ja myös ilmeisen ed... Lue koko vinkki »